Pigwa pospolita – Cydonia vulgaris Pers

Pigwa pospolita – Cydonia vulgaris Pers (grusza ,pigwa).
Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.)Krzew lub małe drzewko do 3 m wysokości. Młode pędy pokryte są kutnerowymi włoskami. Liście jajowate lub owalne, całobrzegie, z wierzchu nagie, od spodu pokryte szarawym filcem, ogonek owłosiony. Białoróżowe kwiaty osadzane są pojedynczo, rozwijają się po liściach. Owoce cytrynowożółte typu jabłka o bardzo twardym miąższu, soczyste, z komórkami kamiennymi. Pachną intensywnie gruszkami. Uprawa pigwy rozpowszechniona jest w krajach azjatyckich. W Polsce też niekiedy jest uprawiana (nie mylić z pigwowcem japońskim – niskim krzewem o rumianych lub czerwonych owocach).

Surowcem leczniczym są owoce i nasiona Owoce zawierają dużo cukrów, kwasy organiczne, garbniki.. witaminę C, olejek lotny, sole miedzi oraz żelaza.

Ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego żelaza, wyciąg z owoców stosuje się przy leczeniu anemii. Awicenna zalecał pigwę przy zaburzeniach trawienia, a z miodem i octem przy braku apetytu. Pigwa ma także właściwości ściągające. Stosuje sie ją przy biegunkach i krwotokach oraz jako środek przeciwko puchlinie wodnej.
Nasiona stosowane są przy kaszlu. Śluzy otrzymuje się przez wytrząsanie nasion z przegotowaną wodą. Stosuje się je przy nieżytach żołądka i jelit, kurczowych zapaleniach okrężnicy, wzdęciach, zapaleniu tchawicy, a zewnętrznie przy oparzeniach i podrażnieniach skóry.

Galaretki, dżemy i kompoty z pigwy nie tylko odznaczają się mocnym aromatem i oryginalnym smakiem, ale i działają leczniczo przy chorobach żołądka i krwawieniach zewnętrznych. Pigwa dodana do herbaty, jak cytryna leczy lekkie zaziębienia i stany grypowe.

Owoce pigwy przechowywane między bielizną odstraszają mole. Pigwa jest używana przez sadowników jako podkładka dla grusz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Anemia, Biegunka, Grypa, Kaszel, Krwotok wewnętrzny, Nasiona, Nieżyt żołądka, Oskrzela, Owoce, P, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.