Podbiał pospolity – Tussilago farfara L.

Podbiał pospolity – Tussilago farfara L. (podbiał zwyczajny, boże liczko, końskie kopyto, ośla stopa, kniat, grzybień).
Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.)Wieloletnia roślina zielna, 7—15 cm wysoka o grubym pełzającym rozgałęzionym kłączu. Pędy kwiatowe wyrastają wczesną wiosną zanim pojawią się liście. Pokryte są czerwonawymi łuskami, uwieńczone koszyczkiem o średnicy 2—2,5 cm. Kwiaty jasnożółte. Po przekwitnieniu pojawiają się okrągławo – sercowate, nierównoząbkowane liście od spodu pokryte pajęczym kutnerem. Występuje bardzo pospolicie na przydrożach, wilgotnych łąkach, rumowiskach, nad brzegami wód, w źródliskach, na zboczach — na piaszczystych i podmokłych glebach.

Surowcem jest liść — Folium Farfarae oraz kwiat — Flos Farfarae. W obu surowcach występują garbniki, olejek etryczny, karotenoidy, kwasy organiczne, fitosterole i polisacharydy. Liście zbiera się wiosną aż do czasu, gdy zaczną pojawiać się na nich brunatne plamy, w pogodne słoneczne dni. Ścina się je bez ogonków. Suszy ułożone w jednej warstwie w temperaturze nie przekraczającej 40 st. C. Po suszeniu należy odrzucić liści sczerniałe i z plamami.

Oba. surowce stosuje się w lekkich stanach nieżytowych błon śluzowych górnych dróg oddechowych, szczególnie u dzieci i osób starszych oraz dla złagodzenia kaszlu i ułatwiania odkrztuszania. Stosuje się go także przy chrypce i zaziębieniach. Zawartość garbników sprawia, że podbiał ma właściwości przeciwzapalne i ściągające, a dzięki olejkom eterycznym — bakteriobójcze i przeciwskurczowe. Zewnętrznie odwar z liści stosuje się do okładów na stłuczenia, siniaki, czyraki, otarcia skóry. W medycynie ludowej stosowano podbiał do leczniczych kąpieli dla gruźlików.

Odwar: 1/2 łyżki pociętych liści lub kwiatów zalać 1 szklanką wody, ogrzewać pod przykryciem przez pół godziny, odcedzić, pić 2—4 razy dziennie po pól szklanki. Można stosować mieszanki ziołowe, w skład których wchodzi podbiał — Pektosan i Neopektosan.
Odwar z kwiatów podbiału wykorzystuje się w kosmetyce do przemywania tłustej cery. Przy plamach, wrzodach, róży stosuje się okłady i obmywanie z odwaru podbiału (50 części), ruty (30 części) i 100 części rdestu ptasiego. Bierze się 1 łyżkę ziół na szklankę wody i przygotowuje odwar jak wyżej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Kaszel, Kwiaty, Liście, P. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.