Pokrzyk wilcza jagoda – Atropa belladonna L.

Pokrzyk wilcza jagoda – Atropa belladonna L.
Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna L.)Bylina o grubych, walcowatych, rozgałęzionych kłączach, wzniesionych rozgałęzionych łodygach do 1,5 m wysokich, kanciastych, w górze delikatnie owłosionych. Liście jajowate łub eliptyczne, zaostrzone, całobrzegie, dość duże, ustawione parami. Brunatne kwiaty zwykle pojedyncze w kątach liści. Owocem jest kulista, spłaszczona jagoda, po dojrzeniu czarna, wypełniona fioletowym sokiem i żółtawymi nasionami. Występuje w lasach, zaroślach i na zrębach, najczęściej na wapiennych glebach. Na niżu jest rzadka. Dla celów zielarskich jest uprawiana.

Surowcem jest liść — Folium Belladonnae oraz korzeń — Radix Belladonnae. Ponieważ roślina podlega ochronie, surowiec pozyskuje się wyłącznie z upraw. Pokrzyk zawiera przede wszystkim alkaloidy, m.in. atropinę i skopolaminę, pochodne kumaryny, garbniki, kwasy organiczne i związki mineralne.

Preparaty z pokrzyku działają przeciwbólowo, rozkurczowo, przeciwpotnie, przeciwwymiotnie i pobudzająco na serce. Powodują także rozszerzenie źrenicy. Stosuje się je przy owrzodzeniu żołądka, dwunastnicy, kamicy żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, skurczach jelit oraz dróg moczowych, zwiększonej czynności wydzielniczej gruczołów ślinowych i śluzowych, przy skurczach mięśni gładkich narządów wewnętrznych i w okulistyce. Wyciągi z korzeni stosuje się do leczenia parkinsonizmu. Liście pokrzyku wchodzą w skład proszku Astmosan i papierosów Neoastmosan, a także Alaxu, Belladrinalu oraz innych preparatów.

Pokrzyk wilcza jagoda należy do roślin silnie działających i moż być stosowany tylko pod kontrolą lekarską.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Kamica żółciowa, Korzeń, Liście, Owrzodzenie, P. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.