Porzeczka czarna – Ribes nigrum L.

Porzeczka czarna – Ribes nigrum L. (smrodina).
Krzew o charakterystycznej woni do 0,8-1,3 m wysoki Młode gałązki owłosione, pędy brunatne. Liście duże 3-5 klapowe. Czerwonożółte kwiaty zebrane w zwisłe grona. Owocem jest czarna jagoda o intensywnym zapachu. Występuje w wilgotnych, cienistych lasach liściastych, w olszynach. W Polsce jest uprawiana od dawna w wielu odmianach.

Surowcem zielarskim jest liść – Folium Ribis nigri oraz owoc – Fructus Ribis nigri. Zbiór liści i owoców z krzewów, dziko rosnących jest zabroniony, ponieważ porzeczka czarna podlega ochronie. Liście zawierają garbniki, olejki lotne i rutynę. Owoce mają dużo węglowodanów, kwasy organiczne, pektyny i bardzo dużo witaminy C.

Porzeczka czarna działa ściągające, napotnie i przeciwgorączkowo, przeciwgośćcowo i moczopędnie. Napary z liści stosuje się w chorobach gośćcowych, nieżytach pęcherza moczowego, zapaleniu miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej, także w nieżytach żołądka i jelit, biegunkach, kolkach i migrenie. Napary z liści i owoców poleca się przeciw szkorbutowi i innym awitaminozom. W przypadkach chorób przewodu pokarmowego włącza się do diety oprócz naparów z porzeczki, także kisiele oraz sok z owoców. Sok z miodem pije się przy silnym kaszlu.

Napar z liści: 1 łyżeczkę liści zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przekryciem przez 10 min. Pić przeciw gorączce i przeziębieniu 2-3 razy dziennie po 1 szklance.
Odwar do użytku zewnętrznego: 5 – 8 g suszonych liści zalać 1 litrem wody. Podgrzewać (bez gotowania) przez 30 min. Przykładać na chore miejsca cieple kompresy z odwaru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, Kamica nerkowa, Liście, Migrena, Moczopędny, Napotny, Nieżyt pęcherza, Owoce, P, Przeciwgorączkowe, Przeziębienie, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.