Poziomka pospolita – Fragia vesca L.

Poziomka pospolita – Fragia vesca L. (poziomka zwyczajna, poziomka jadalna, czerwona jagoda, koziomki).
Wieloletnia roślina zielna o poziomym tub ukośnym kłączu. Roślina wydaje cienkie i długie rozłogi, zakorzeniające się w węzłach. Z wierzchu liście są ciemnozielone, pod spodem szarawe, jedwabiście owłosione. Kwiaty białe, boczne szypułki pokryte jedwa bistymi włoskami Po przekwitnieniu rozrasta się i mięśnieje wypukłe dno kwiatowe, na którym rozmieszczone są liczne orzeszki. „Jagoda" poziomki jest owocem pozornym. Dojrzale owoce charakteryzują się czerwoną barwą i specyficznym aromatem. Występują na polanach, suchych zboczach, w zaroślach. Poziomka jest też często uprawiana.

Surowcem są liście – Folium Fragariae – i owoce – Fructm Fragariae. Liście zbiera się przez cały sezon wegetacyjny. Liścia zawierała garbniki, kwasy organiczne, witaminę C, niewielkie ilości olejku, oraz sole mineralne przede wszystkim sole potasu W owocach jest dużo soli żelaza, fosforu, wapnia i kobaltu.

Surowiec działa moczopędnie i ściągająco (zewnętrznie), także reguluje przemianę materii. Napary z liści stosuje się w zaburzeniach przemiany materii, w miażdżycy naczyń i nadciśnieniu, przeciw biegunce, przy bólach wątroby i chorobach śledziony, w guzach krwawniczych, zaparciach, schorzeniach nerek i pęcherza, w kamicy nerkowej. Zewnętrznie używa się naparów do płukania przy zapaleniu jamy ustnej i gardła, przy krostach i wykwitach na twarzy.

Cyganie stosują. poziomki na wzmocnienie organizmu, a dzieciom aplikują przy braku apetytu i niedokrwistości. Podobne działanie mają owoce truskawki.

Napar: 1 łyżkę liść! zalać szklanką wrzątku. Po 10 minutach, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance.
Napar z brusznicą i czarną porzeczka: 100 g liść poziomki zmieszać z 50 g liści borówki brusznicy i 50 g porzeczki. Jedną łyżkę ziółek zalać szklanką wrzątku. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance naparu przy kamicy nerkowej. Poziomki wywołują u niektórych osób uczulenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, Choroba wątroby, Kamica nerkowa, Liście, Miażdżyca, Moczopędny, Nadciśnienie, Owoce, P, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.