Prawoślaz lekarski – Althaea officinalis L.

Prawoślaz lekarski – Althaea officinalis L. (ślaz, ślaz prawdziwy, zygmarek lekarski, topolówka lekarska).
Bylina dochodząca do 1,5 m wysokości o grubym kłączu, z którego wyrastają białe korzenie. Liście duże, ogonkowe, trzy – czteroklapowe. Liście i łodygi pokryte są gęsto włoskami, które nadają roślinie srebrzysty odcień. W górnej części łodygi, w kątach liści siedzą bladoróżowe, duże kwiaty. Występuje na łąkach, w rowach i na solniskach. Roślina jest rzadka na niżu. Dla celów zielarskich od dawna jest w uprawie.

Surowcem jest korzeń – Radix Althaeae i liść – Folium Althaeae. Korzenie zbiera się w lipcu z roślin dwuletnich. Drobne korzonki usuwa się, pozostałe płucze się, osusza i odkorowuje (zdejmuje się zewnętrzną warstwę oraz usuwa się uszkodzenia). Korzenie kraja się na kilka części i suszy w podwyższonej temperaturze. Liście zbiera się w czasie kwitnienia rośliny i suszy w warunkach naturalnych. W korzeniu występuje śluz, pektyny, węglowodany, olej tłusty. W liściu – śluz, olejek lotny i kwasy organiczne.

Stosuje się w postaci maceratu przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego (podrażnienia, uszkodzenia nabłonka, wrzody żołądka, nadkwaśność, zaparcia), w schorzeniach dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli i gardła, kaszel). Zewnętrznie w postaci kataplazmów używa się na trudno gojące się rany. Znajduje zastosowanie także do leczenia zwierząt.

W medycynie ludowej odwar z korzeni lub napar z kwiatów stosuje się zewnętrznie do przemywania oczu przy stanach zapalnych, przy ropieniu powiek, do płukania gardła oraz do lewatyw przy biegunkach.

Macerat: 1 łyżkę korzeni lub liści zalać 1 szklanką letniej przegotowanej wody, zamieszać i pozostawić na 30 min. Przecedzić przez płótno. Pić kilka razy dziennie po 1 łyżce.

Kataplazm: 2 łyżki korzenia lub liści zalać 1/2 szklanki wrzątku. Ciepłą masę przykładać na chore miejsca na gazie pod ceratką.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba wrzodowa żołądka, Choroby skóry, Dolegliwości żołądkowe, Kaszel, Korzeń, Liście, Nieżyt oskrzeli, Nieżyt żołądka, Oczy, P, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.