Przelot pospolity – Anthyllis vulneraria L.

Przelot pospolity – Anthyllis vulneraria L.
Bylina o jedwabisto owłosionych podnoszących się łodygach do 10-60 cm wysokich. Z kłącza wyrasta od 1-6 rozgałęzionych pędów. Liście nieparzystopierzaste o 3-6 parach podługowatych listków, listek szczytowy znacznie większy od pozostałych. Żółte kwiaty zebrane w szczytowe główki u nasady objęta dwoma dłoniastowrębnymi liśćmi. Owocem jest jednonasienny strąk. Występuje dość pospolicie na słonecznych zboczach, w świetlistych zaroślach, na skrajach pól, pastwiskach i miedzach, na glebach piaszczystych, wapiennych.

Surowcem jest kwiat – Flos Anthyllidis oraz ziele Herba Anthyllidis. Kwiaty zawierają flawonoidy, ksantofił, nieco garbników, związki śluzowe i saponinę. W zielu jest więcej saponiny i garbników.

Napary z kwiatu stosuje się przy złej przemianie materii (np. przy wypryskach), przy osłabieniu perystaltyki jelit, skąpym wydalaniu moczu i w kamicy moczowej. Zewnętrznie odwaru z kwiatów używa się w postaci okładów na miejsca stłuczone, siniaki, krwawe wybroczyny podskórne, przy zapaleniu mieszków włosowych skóry, przy świądzie i niewielkich, trudno gojących się zranieniach. Napary z ziela poleca się przy bólach żołądka, owrzodzeniu żołądka, oraz przy epilepsji (szczególnie u dzieci).

Napar: 30 g kwiatów zalać 1 l wrzątku, po 10 min. odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Odwar: 10-20 g kwiatów zalać 1 l przegotowanej wody i podgrzewać przez 20-30 min. nie dopuszczając do wrzenia. Po ostudzeniu przecedzić. Stosować do kompresów, przemywania i okładów.

Napar z kwiatów przelotu (1 część), kwiatów arniki (1 cz.) i korzenia żywokostu (1 cz.). 10-20 g ziół zalać 1 l wrzątku. Po 10 min. odcedzić. Stosować do okładów na stłuczenia, otarcia, siniaki, opuchnięcia po stłuczeniach.

Z kwiatów można otrzymać niebieski barwnik, a z liści – żółty. Przelot jest dobrą rośliną pastewną. Wysiewa się go razem z koniczyną na zielonki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Kwiaty, P, Surowiec zielarski, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.