Przetacznik leśny – Veronica officinalis L.

Przetacznik leśny – Veronica officinalis L. (urocznik).
Bylina zwykle zimozielona o wysokości 10-30 cm. Łodygę ma rozgałęzioną, o odcinkach wyrosłych poprzedniego roku, leżących i zakorzeniających się. Odcinki tegoroczne podnoszą się, są u nasady gałęziste. Liście zimozielone, naprzeciwległe, eliptyczne, u nasady zwężone w krótki ogonek, nieco sztywne, o brzegu karbowanym lub piłkowanym. Liście i łodyga zwykle gęsto, odstająco owłosione. Kwiaty jasnoniebieskie, 4-krotne, dzwonkowate, zebrane w grona, wzniesione ku górze na szczytach tegorocznych odcinków pędu głównego i gałązek. Owocem jest spłaszczona, prawie trójkątna, dwukomorowa torebka. Występuje w borach, zwłaszcza mieszanych, lasach liściastych, zaroślach, przy drogach leśnych, na brzegu lasu, także na łąkach, zwykle w miejscach suchych i niezbyt zacienionych.

Surowcem leczniczym jest ziele przełącznika leśnego (Herba Veronicae). Ziele zbiera się w początkach kwitnienia roślin. Ścina się nadziemne części roślin, bez pędów z korzeniami przybyszowymi. Suszy się w suszarniach naturalnych w cieniu lub ogrzewanych do S5°C. Dobrze wysuszony surowiec powinien składać się z ulistnionych pędów i kwiatostanów o naturalnej barwie. W skład surowca wchodzą następujące substancje: aukubina, olejek lotny, garbniki, wosk, żywica, sole mineralna i kwasy organiczne.

Napar z ziela działa wykrztuśnie, napotnie, moczopędnie i żołądkowo. Używa się go przeciw przeziębieniom i kaszlowi, znajduje zastosowanie w leczeniu dychawicy oskrzelowej i zapalenia oskrzeli. Poleca się go również przy zaburzeniach trawiennych, nieżycie jelit, zaburzeniach żołądkowych, schorzeniach wątroby, nerek i pęcherza moczowego.

Zewnętrznie używa się odwaru z ziela do płukania przy anginie, podrażnieniu błon śluzowych gardła i jamy ustnej, zapaleniu dziąseł, oraz do przemywania przy oparzeniach i przewlekłych chorobach skóry.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Dolegliwości żołądkowe, Kaszel, Lek wykrztuśny, Moczopędny, Napotny, Nieżyt oskrzeli, P, Przeziębienie, Surowiec zielarski, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.