Przymiotno kanadyjskie – Erigeron canadensis L.

Przymiotno kanadyjskie – Erigeron canadensis L.
Roślina roczna, dorastająca do 30 – 100 cm, o pionowym, cienkim korzeniu. Łodyga wzniesiona, szorstko owłosiona, w górze rozgałęziona. Liście równowąskolancetowate, długo zaostrzone. Żółte kwiaty w koszyczkach zebrane są w gęsty wiechowaty kwiatostan. Występuje ona na pastwiskach, ugorach, nieużytkach. Pochodzi z Ameryki Północnej,

Surowcem leczniczym jest ziele – Herba Erigeronis canadensis. Zawiera ono olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki. Ziele zbiera się w okresie kwitnienia i suszy się w cieniu.

Ziele przymiotna jest znanym środkiem, przeciwkrwotocznym, działa ponadto, ściągająco, moczopędnie, przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie ran. W ojczyźnie tej rośliny Indianki z plemienia Irokezów stosowały odwar z korzeni przy nieregularnym miesiączkowaniu, a napary z ziela przy krwotokach i biegunkach. Badania farmakologów potwierdziły skuteczność działania przymiotna. Zaleca się je przy zbyt obfitych miesiączkach, krwotokach, krwawieniu w przewodzie pokarmowym i drogach moczowych. Skutecznie leczy się nimi choroby związane z niedostateczną krzepliwością krwi (skazy krwotoczne pochodzenia naczyniowego). Przymiotno podawane przy biegunce działa ściągająco i zmniejsza fermentację w jelitach oraz działa przeciwzapalnie. Można je stosować przy bolesnych wzdęciach, stanach zapalny cli przewodu pokarmowego, owrzodzeniu jelita grubego oraz pomocniczo przy owsikach i glistach ludzkich. Zewnętrznie wyciągi z przymiotna stosuje się w postaci kompresów, przemywań przy zainfekowanych ranach, uszkodzeniach naskórka, odleżynach, oparzeniach I stopnia, świądu skóry i trądziku pospolitego.

Wyciąg: 2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wrzątku. Po 2 godzinach odcedzić. Pić – 1/2-1/3 szklanki 3-4 razy dziennie po jedzeniu, jako środek moczopędny i przeciwbiegunkowy. Przy krwotokach dobrze jest przyjmować proszkowane ziele – 1/2 łyżki drobno mielonego ziela zmieszać z 3-4 łyżkami powideł, dżemu lub miodem i przyjmować po 1 łyżeczce 3-4 razy dziennie. Można przyjmować gotowy preparat z przymiotna – Hemorigen (krople lub drażetki).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Bolesne miesiączkowanie, Krwotok wewnętrzny, Moczopędny, Oparzenia, Owrzodzenie, P, Przeciw robakom, Surowiec zielarski, Trądzik, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.