Rdest ptasi – Polygonum aviculare L.

Rdest ptasi – Polygonum aviculare L. (podróżnik, wróble języczki, świńska trawa, drutowiec. dzdziorst).
Roślina jednoroczna, rzadziej dwuletnia, o łodydze rozesłanej, rozgałęzionej, ścielącej się po ziemi., rzadziej wyniesionej, długości od kilku do 50 cm. Liście drobne eliptyczne, ułożone naprzeciwlegle, gęsto okrywają łodygę. W kątach liści rozwijana się drobne, niepozorne 5-krotne, białoróżowe lub czerwonawo-zielone kwiaty. Owocem jest trójkanciasty orzeszek. Występuje pospolicie w całym kraiu, jako chwast roślin uprawnych, przy zabudowaniach, drogach, często tworzy jednolitą darń.

Surowcom zielarskim jest ziele Rdestu ptasiego (Herba Polygoni avicularis). Zbioru dokonuje się w początkowym okresie kwitnienia rośliny. Ścina się nożycami lub nożami ulistnione, niezdrewniałe pędy. Należy uważać, aby nie pozyskiwać na surowiec pędów rdestu pokrytych plamami. Suszy się w cieniu w temperaturze nie przekraczającej 40°C.

Ziele zawiera krzemionkę (do 1%), garbniki (ok. 1%), śluzy, flawonoidy (awikularyna, kwercytyna, hyperozyd), w liściach jest dużo witaminy C, nieco prowitaminy A, kwasy organiczne, sacharoza i fruktoza.

Napar z suszonego ziela poleca się, jako lek moczopędny w przewlekłych schorzeniach dróg meczowych, w chorobie reumatycznej, zapaleniu stawów, skazie moczanowej. Ze względu na zawartość w zielu krzemionki stosowana jest, jako lek uzupełniający w leczeniu gruźlicy, miażdżycy naczyń i ogólnie na wzmożeniu odporności organizmu w wieku starszym. Wewnętrznie używa się go również w schorzeniach płucnych, nieżytach żołądka, jelit. Wodne i alkoholowe wyciągi z ziela zwiększają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają mięśnie macicy i zwiększają wydzielanie moczu. Od dawna znane jest korzystne działami rdestu ptasiego przy cukrzycy. W celu leczenia ropiejących ran, czyraków i uszkodzonych miejsc na skórze stosuje się okłady z naparu świeżej rośliny (uspokajają ból i przyśpieszają gojenie ran).

Napar: łyżkę ziela rdestu ptasiego zalać szklanka wrzątku, pozostawić pod przykryciem 10 minut i odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po szklance płynu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba płuc, Cisnienie, Cukrzyca, Gruźlica, Głowa, Nieżyt oskrzeli, Nieżyt pęcherza, Nieżyt żołądka, R, Reumatyzm, Surowiec zielarski, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.