Robinia akacjowa – Robinia pseudacacia L.

Robinia akacjowa – Robinia pseudacacia L. (robinia, fałszywa akacja, grochodrzew).
Drzewo wysokości 15-25 m, cierniste, z rozległym systemem korzeniowym. Ma pień pokryty brunatną grubo spękaną korowiną. Liście nieparzysto pierzaste (listki jajowate lub owalne) ukazują się dopiero pod koniec maja, a wkrótce po nich rozwijają się białe pachnące kwiaty, zebrane w zwisające grona. Owocem jest lancetowaty strąk. Nasiona są podługowato-owalne, matowe, brunatne. Z powodu niewybredności siedliskowej i licznych korzeni, gęsto przerastających glebę, stosowana jest często do umacniania zboczy, hałd, wysypisk i lotnych piasków.

Surowcem zielarskim jest kwiat robinii (Flos Robiniae). Kwiaty robinii zawierają glikozydy flawonowe (robininę, akacyinę), olejek eteryczny (linalol, farnesol, piperonal) i kwas syringinowy. Liście i kora zawierają toksalbuminy, a same liście zawierają flawonoidy.

Kwiaty stosowane są w lecznictwie ludowym, jako środek pobudzający trawienie i moczopędny. Wyrabiana jest z nich woda kosmetyczna. Dość twarde drzewo użytkowane jest w meblarstwie i do wyrobu galanterii.

Korowina i liście robinii zawierają żółty barwnik, który farbuje jedwab, wełnę i papier na trwały, żółty kolor.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Kwiaty, Moczopędny, R, Surowiec zielarski, Trawienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.