Rokitnik zwyczajny – Hippophae rhamnoides L.

Rokitnik zwyczajny – Hippophae rhamnoides L. (rokitnik szakłakowaty).
Ciernisty krzew lub małe drzewo wysokości 4-6m z silnymi rozłogami korzeniowymi, tworzy dzięki nim szerokie kępy i gąszcze nie do przebycia. Gałęzie ma szorstkie, zakończone cierniem, młode pędy, gęsto pokryte srebrzystymi, a później rdzawobrunatnymi łuskowatymi włoskami. Liście pojedyncze, skrętoległe, krótkoogonkowe, całobrzegie, wąskolancetowate, z wierzchu i pod spodem owłosione. Kwiaty niepozorne, bezpłatkowe męskie (zielonkawe) osadzone grupami w kątach gałązek, żeńskie (brunatnawe) osadzone pojedynczo. Owocem jest kulisty, złotożółty lub pomarańczowy pestkowiec. Owoce dojrzewają od końca sierpnia do początku października i pozostają na roślinie do wiosny.

Występuje na nadbałtyckich klifach i wydmach tworząc nieraz rozległe, zbite, cierniste kępy. Sadzony jest także w parkach, w zadrzewieniach śródpolnych i przydrożnych, dla utrwalenia zboczy i skarp.

Surowcem leczniczym są owoce, liście i gałązki rokitnika. Owoce rokitnika zawierają witaminę C i A, glukozyd kwercetynę, kwasy organiczne, mannit i olej. W liściach i gałązkach występuje alkaloid hormonowy, witamina C oraz znaczne ilości garbników (do 10%).

Lecznictwo ludowe stosuje odwar z owoców do leczenia chorób żołądka, odwar z owoców i liści – do leczenia gośćca i podagry. Owoce rokitnika pobudzają apetyt, działają wzmacniająco i hamują procesy infekcyjne.

Odwar z nasion polecany jest jako środek przeczyszczający. Otrzymywany z nasion olej rokitnikowy (gęsta czerwonopomarańczowa ciecz) stosuje się do leczenia oparzeń, odmrożeń, odleżyn i gruźlicy skóry. Olej rokitnikowy działa przeciwbólowo oraz przyśpiesza granulację i naskórkowanie uszkodzonych tkanek. Odwar z owoców i gałązek stosowany jest do wewnątrz i zewnątrz przeciw wypadaniu włosów i łysieniu. Owoce rokitnika, soczyste, kwaskowate i aromatyczne są doskonałym materiałem na przetwory oraz używane są do wyrobu nalewek i wina. Owoce bez pestek konserwuje się w cukrze (1:1).
Nie powinny przyjmować rokitnika osoby cierpiące na zapalenie pęcherza żółciowego, zaburzenia przewodu pokarmowego i na schorzenia trzustki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Liście, Odmrożenia, Oparzenia, Owoce, Pęd, R, Surowiec zielarski, Żołądek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.