Rozmaryn lekarski – Rosmarinus officinalis L.

Rozmaryn lekarski – Rosmarinus officinalis L.
Krzewinka zimozielona do 2 m wysokości. Liście równowąskie, całobrzegie, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone, od spodu biało lub szaro omszone. Kwiaty wargowe, jasnofioletowe lub bladoniebieskie z dwoma tyko pręcikami, osadzone w pachwinach liści. Cała roślina wydziela przyjemny zapach przypominający kamforę. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, w Polsce hodowany jako roślina ozdobna. Rozmnaża się przez 10 – 20-centymetrowe sadzonki ze starszych roślin. Ukorzenia się w wilgotnej ziemi ogrodowej, wiosną łub na początku lata.

Surowcem zielarskim są liście rozmarynu (Folium Rosmarini). Zbioru dokonuje się w początkowym okresie kwitnienia, ścina się pędy na wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Rozkłada się je cienką warstwą w miejscu cienistym i przewiewnym, susząc w temperaturze otoczenia. Można również suszyć w suszarni w temperaturze nie przekraczającej 40°C. Po wysuszeniu liście osmykuje się z łodyg lub przeciera przez sito o dużych oczkach. Surowiec ma zapach przypominający kamforę, a smak gorzki, palący. Liście zawierają olejek lotny (do 2%), garbniki (do 8%), flawonoidy, kwasy polifenolowe i inne składniki.

Napar z liści rozmarynu stosuje się w skurczach jelit, przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego i dróg moczowych. Używany jest jako środek wzmacniający żołądek, pobudzający apetyt i regulujący trawienie. Pomocniczo rozmaryn działa przy kamicy żółciowej, w zaburzeniach krążenia obwodowego oraz przy starczych zmianach w sercu. Przede wszystkim jednak zwiększa sprawność fizyczną i odporność psychiczną stosowany więc bywa jako środek przyśpieszający rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych lub ciężkich chorobach. Zewnętrznie stosuje się olejek rozmarynowy (oleum rosmarini) sam lub w postaci maści, do nacierania przy bólach mięśniowych, gośćcu stawowym i zapaleniu korzonków nerwowych. Stosowane przy bólach mięśniowych kąpiele działają również uspokajająco.

Napar: 4-6 g suszonych liści rozmarynu zalać szklaną wrzątku, odstawić na 10 minut, następnie przecedzić. Pić po ćwierć szklanki 3 razy dziennie. Do okładów przygotowujemy napar mocniejszy, dając 10 g suszonych liści na szklankę wody.

Kąpiel: napar sporządzony z 50 g suszonych liści i 2 l wody wlewamy do wanny. Wannę napełniamy wodą do połowy. Kąpiel nie może trwać dłużej niż 15 minut.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Kamica żółciowa, Liście, R, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.