Rzodkiew zwyczajna – Raphanus sativus L.

Rzodkiew zwyczajna – Raphanus sativus L. (rzodkiew domowa, rzodkiew zimowa, rzodkiew czarna, czarna rzepa, murzynka).
Roślina roczna lub dwuletnia, dorastającą do 30 – 100 cm. Łodyga w dole pusta w środku, w górze rozgałęziona, szorstko owłosiona. Liście lirowate, pierzastodzielne, odziomkowe zebrane w rozetę, łodygowe mniejsze lancetowate. Jasnożółte, czterokrotne kwiaty zebrane są w grono. Od dawna w uprawie w wielu odmianach. Pochodzi a obszaru śródziemnomorskiego.

Surowcem leczniczym jest korzeń rzodkwi (czarnej) – Radix Raphani nigri. Zawiera on liczne bakteriobójcze substancje (mieszaninę glukozydolatów, m.in. rafaninę i rafanozynę), cukry, celulozę, olejki eteryczne, witaminę C i B1 sole potasu, wapnia, siarki i i magnezu.

Korzeń rzodkwi znajduje zastosowanie przede wszystkim w schorzeniach wątroby odznaczających się niedostatecznym wydzielaniem żółci, a także atonii dróg żółciowych, a nawet kamicy żółciowej i stanach zapalnych dróg żółciowych. Ponadto stosuje się go w łagodnych, przewlekłych chorobach nerek i pęcherza moczowego na tle bakteryjnym, oraz dróg oddechowych (nieżyty oskrzeli). Sok można podawać dla pobudzenia apetytu i wydzielania kwasu żołądkowego oraz stanach nieżytowych przewodu pokarmowego. Nie zaleca się podawać przy ostrych nieżytach żołądka, jelit, nerek. Sok z czarnej rzodkwi przyjmowany w małych ilościach (ok. 150 ml dziennie) w 3 – 4 porcjach przez dłuższy okres działa ogólnie wzmacniająco. Sok z rzodkwi poleca się przy odwodnieniu organizmu, chorobach serca, reumatyzmie stawów, złośliwej anemii. Sok z rzodkwi jest znanym ludowym środkiem przeciwko łupieżowi i wypadaniu włosów. Tak więc rzodkiew działa na tak wiele schorzeń, że godne polecenia są codzienne surówki z rzodkwi do obiadu, czy kolacji.

Sok można przechowywać w lodówce tylko 2 dni. Dla zlikwidowania nieprzyjemnego zapachu można dodać trochę miodu. Suchy wyciąg z korzenia czarnej rzodkwi wchodzi w skład drażetek Raphacholin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Apetyt, Choroba nerek, Choroby dróg moczowych, Korzeń, Nieżyt oskrzeli, Nieżyt żołądka, R, Surowiec zielarski, Trawienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.