Świetlik łąkowy – Euphrasia rostkoviana Hayne

Świetlik łąkowy – Euphrasia rostkoviana Hayne (świetlik lekarski, ptasie oczka, świeczki, złodziej mleczny).
Roślina roczna, 5 – 30 cm wysokości, pasożytująca na korzeniach sąsiadujących roślin, do których wpuszcza ssawki. Łodyga wzniesiona, barwy fioletowej, rozgałęziona, gęsto owłosiona krótkimi włoskami. Występuje na łąkach, pastwiskach, wzgórzach, w zaroślach i rzadkich lasach.

Surowcem zielarskim jest ziele świetlika. (Herba Euphrasiae). Ziele zbiera się w czasie pełnego kwitnienia rośliny. Ścina się je bez najniższej części łodygi, zwykle bezlistnej. Suszy się w przewiewnych miejscach, w cieniu. Surowiec jest pozbawiony zapachu, smak ma gorzkawo-słonawy. Zawiera glukozyd aukubinę, garbniki, substancje goryczowe, związki żywicowe, kwasy fenolowe, związki kumarynowa, sole mineralne (magnezu, miedzi).

Wywiera działanie przeciwzapalne i ściągające. Używa się go przeważnie w postaci odwarów do przemywań i okładów w schorzeniach oczu – zapaleniu spojówek, nadmiernym łzawieniu, przy światłowstręcie, ropieniu oczu, szybkim męczeniu się wzroku, pieczeniu i swędzeniu gałki ocznej. Wewnętrznie stosuje się odwary z ziela przy zaburzeniach trawienia, schorzeniach wątroby i żołądka.

Kataplazmy: Ziela świetlika 4 łyżki zalać szklanką wrzątku. Rozparzone ziele zawinąć w płótno (używać jako kompresy).

Odwar: Ziela świetlika łyżkę zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez pół godziny (nie dopuszczając do wrzenia), przecedzić. Pić 2 – 3 razy dziennie po pół szklanki płynu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba wątroby, Choroby oczu, S, Surowiec zielarski, Trawienie, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.