Szparag lekarski – Asparagus officinalis L.

Szparag lekarski – Asparagus officinalis L. (szparag ogrodowy, gromowy korzeń).
Bylina o zgrubiałym kłączu gęsto pokrytym korzeniami. Z kłącza wyrastają wzniesione, rozgałęzione pędy do 40-150 cm wysokie, o zredukowanych liściach w postaci łusek, W kątach liści wyrastają pęczki od 3 do 6 krótkich pędów, które wyglądają jak igiełkowate liście. Szparag jest rośliną dwupienną. Zarówno żeńskie, jak i męskie kwiaty są niepozorne, zielonawożółte, na długich szypułkach. Owocem jest dojrzewająca jesienią czerwona jagoda. Występuje dziko tylko na południu kraju na suchych zboczach, stepowych łąkach, miedzach i w zaroślach. Uprawiany dla jadalnych młodych pędów od czasów starożytnych.

Surowcem jest korzeń z kłączem – Radix Asparagi, owoc – Fructus Asparagi oraz młode pędy. W kłączach i korzeniach zawarta jest asparagina, saponina, koniferyna, wanilina, rutyna, ślady olejku eterycznego, cukier, śluz, witamina C i B. W pędach występuje asparagina, kwas chelidonowy, koniferyna, saponina, trochę karotenu i witaminy. W owocach jest dużo cukrów, alkaloidy, kapsantyna i fizamina.

Surowce, dzięki zawartości asparaginy, działają obniżająco na ciśnienie krwi, rozszerzają naczynia wieńcowe, zwalniają czynność serca oraz zwiększają wydalanie moczu. W medycynie ludowej odwaru z korzenia używa się przy zapaleniu pęcherza moczowego, przy zatrzymaniu moczu, przy ostrych chronicznych nieżytach nerek, a także jako uspokajający środek nasercowy (przy zaburzeniu rytmów serca). Wyciąg z owoców polecany jest przy impotencji. W Chinach odwarem z korzenia szparaga leczy się niestrawność, podagrę, reumatyzm, cukrzycę i koklusz. Ponadto podaje się go jako środek tonizujący i obniżający temperaturę.

Młode, białe pędy są nie tylko delikatesowym i dietetycznym daniem, ale działają leczniczo na wątrobę i nerki, ponadto pobudzają apetyt. Ze względu na niską wartość kaloryczną mogą być stosowane przy diecie odchudzającej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Choroba nerek, Cisnienie, Korzeń, Moczopędny, Nieżyt pęcherza, Owoce, Pęd, S, Surowiec zielarski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.