Tojeść rozesłana – Lysimachia numularia L.

Tojeść rozesłana – Lysimachia numularia L. (tojeść okrągłolistna, pieniężnik, bażanowiec).
Wieloletnia roślina zielna dorastająca 10 – 60 cm, o cienkiej, płożącej się, miejscami zakorzeniającej się łodydze. Liście naprzeciwległe, okrągławę, wielkości dziesięciogroszówki, czerwono nakrapiane, całobrzegie. Pojedyncze, żółte kwiaty wyrastają w kątach liści. Nazwa łacińska i jedna z ludowych urobiona jest od kształtu liści. Tojeść rośnie na wilgotnych łąkach, zaroślach, na brzegach rowów i zbiorników wodnych, wilgotnych odłogów. Jest pospolita na całym niżu, w górach dochodzi do 900 m n.p.m.

Surowcem leczniczym jest ziele – Herba Lysimachiae numulariae. Zbiera się je w okresie kwitnienia rośliny. Suszy się rozesłane w cienkie warstwy w miejscach przewiewnych i z dala od światła. W zielu tojeści występują saponiny, garbniki, krzemionka i flawonoidy.

W medycynie ludowej i homeopatii tojeść rozesłaną stosuje się, jako środek przeciwgośćcowy, antyseptyczny, przeciwbiegunkowy – szczególnie przy krwawych biegunkach, przeciwkrwotoczny (przy obfitych menstruacjach i krwiopluciu) oraz na trudno gojącej się rany. Polecana jest także, jako środek wzmacniający. W średniowieczu była bardzo ceniona przez lekarzy i stosowano ją niemal na wszystkie choroby. Dawniej liście używano do barwienia tkanin na żółto.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Antyseptyczny, Biegunka, Surowiec zielarski, T, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.