Topola czarna – Populus nigra L.

Topola czarna – Populus nigra L. (skorzyna, jasikor, sokora, topola nadwiślańska)
Drzewo dorastające do 20-25 m, o ciemnoszarej korze, szerokiej koronie i jasnożółtych gałązkach. Liście jajowato-trójkątne lub trójkątne, u nasady słabo sercowate, zaostrzone, brzegiem karbowane, od 4 do 11 cm długie, ogonkowe. Ogonki liściowe bocznie spłaszczone. Kwiaty zebrane w zwisające kotki. Roślina jest dwupienna – na jednych osobnikach występują tylko męskie kwiaty, na innych – tylko żeńskie. Występuje w nadbrzeżnych lasach wierzbowo-topolowych, na niżu. Spotyka się pojedyncze okazy topoli lub niewielkie kępy. Gatunek jest coraz rzadszy. Niekiedy jest sadzona w parkach i przy i drogach.

Surowcem lekarskim są pączki – Gemmae Populi. Taki sam surowiec otrzymuje się z topoli osiki – Populus tremuia. Ścina się gałązki, obrywa pączki i suszy się rozłożone cienką warstwą w cienistym i przewiewnym miejscu w temperaturze nie przekraczającej 30°C. Surowiec zawiera mieszaninę pochodnych salicylowych, flawonidy, olejek lotny, garbniki, substancje woskowe i żywicowe.

Napar z pączków topoli działa moczopędnie, przeciwzapalnie, napotnie i odkażająco. Stosuje się w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek, w skazie moczanowej, chorobie reumatycznej, zwłaszcza u osób starszych, przy rwie kulszowej. Zewnętrznie miazga z pączków lub maść stosowana jest na trudno gojące się rany, zapalenie skóry, odbytu i sromu oraz przeciw żylakom odbytu. W medycynie ludowej maść z pączków topoli lub młodych liści stosuje się przeciw oparzeniom, odmrożeniom i wypadaniu włosów.

Napar: pół łyżki pączków zalać szklanką wrzątku. Po 10 min, odcedzić. Pić po 1-2 łyżki 3-5 razy dziennie. Skuteczna jest też nalewka, wodę można zastąpić winem. Częściej stosuje się w postaci mieszanek z innymi ziołami.

Dawniej odwarem z pączków topoli farbowano wełnę na żółty kolor.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Moczopędny, Napotny, Pączki, Reumatyzm, Skaza limfatyczna, Surowiec zielarski, T, Trudno gojące się rany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.