Tymianek pospolity – Thymus vulgaris L.

Tymianek pospolity – Thymus vulgaris L. (macierzanka pospolita, tymian ogrodowy, macierzanka tymian)
Krzewinka wyrastająca do 30 cm wysokości. W Polsce uprawiany. Na południu kraju niekiedy dziczeje. Pochodzi znad Morza Śródziemnego.

Surowcem leczniczym jest ziele – Herba Thymi. Świeże listki tymianku można zbierać przez cały sezon. Surowiec zawiera olejek eteryczny z tymolem i karwakolem, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne trójterpeny i substancje gorzką.

Ziele tymianku silnie działa przeciw bakteriom zagrażającym człowiekowi, zarówno odpornym jak i nieodpornym na antybiotyki. Ponadto działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie, pobudza nabłonek górnych dróg oddechowych. Dlatego też tymianek stosowany jest do leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, przy meczącym kaszlu, nadmiernym wysuszeniu błon śluzowych gardła, chrypce, nieżytach oskrzeli, trudności przy odkrztuszaniu. Stosuje sie go z powodzeniem u dzieci i osób starszych. Ponadto leczy stany nieżytowe żołądka i jelti. Zapobiega nadmiernej fermentacji, wzdęciom, podaje się go także dla wywołania apetytu i pobudzenia wydzielania soków żołądkowych, W stomatologii tymol (otrzymywany z tymianku) wchodzi w skład preparatów bakteriobójczych.

Napar: 1 łyżkę ziela zalać 1 i 1/2 szklanki wrzątku. Po 10 minutach przecedzić. Pić po 1/3 szklanki 3 razy dziennie przy dolegliwościach żołądkowych lub kaszlu oraz bólu gardła.

Lewatywa dla dzieci przeciw owsikom: 15 g ziela tymianku i 10 g kwiatów wrotyczu parzyć przez 20 minut w 1 litrze wody. Po przecedzeniu i ochłodzeniu użyć do lewatywy.

Kąpiel wzmacniająca dla dzieci i młodzieży: Odwar z 200 g tymianku wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać 10 -15 min. Odwar ten można również stosować w postaci kompresów na skaleczenia, oraz do nacieranią skóry głowy przeciwko łupieżowi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Apetyt, Choroba płuc, Choroba wrzodowa żołądka, Nieżyt gardła, Nieżyt oskrzeli, Nieżyt żołądka, Surowiec zielarski, T, Ziele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.