Wiązówka błotna – Filipendula ulmaria (L.) Maxim

Wiązówka błotna – Filipendula ulmaria (L.) Maxim (trawuła błotna, kropidło błotne, królowa łąk).
Bylina o wysokości 30 -150 cm o bardzo grubych, brązowych, pełzających kłączach. Wzniesiona łodyga może być nieco rozgałęziona na górze. Liście przerywano nieparzysto-pierzasto złożone. Główne listki boczne 2-5 par – są dość duże, jajowate, zaostrzone, ostro podwójnie piłkowane. Między nimi wyrastają drobne siedzące listeczki. Na szczycie łodygi wyrastają bardzo liczne, drobne kwiaty są one kremowo-białe, pachnące. Wiązówka występuje w wilgotnych lasach łęgowych, w zaroślach, na wilgotnych łąkach, nad rowami, przy brzegach wód, często na skraju lasów, na żyznych glebach. Jest pospolita w całym kraju.

Surowcem zielarskim są kwiaty – Flos Ulmariae. Zbiera się je w początkach kwitnienia. Obcina się całe kwiatostany i suszy w cieniu, a potem obrywa pojedyncze kwiaty. W surowcu występują flawonoidy, glikozydy fenolowe, garbniki, kwas salicylowy, sole mineralne i olejek eteryczny.

Wyciąg z kwiatów, dzięki zawartości kwasu salicylowego, wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawarte w kwiatach flawonoidy zwiększają wydzielanie moczu i potu. Dzięki garbnikom i salicylanom wiązówka działa bakteriostatycznie i ściągająco. Stosuje się ją w postaci naparów w leczeniu reumatycznym, grypy i innych chorób gorączkowych. Szczególnie wskazana jest do leczenia przewlekłego gośćca stawowego u osób starszych. Używa się jej także przy dolegliwościach dróg oddechowych, krwiopluciu, biegunce oraz upławach. Zewnętrznie w chorobach skóry oraz na trudno gojące się rany.

Napar: 2 łyżki kwiatów zalać na 10 minut 2 szklankami wrzątku, potem przecedzić. Pić po pół szklanki 3 razy dziennie. Odwar z ziela wiązówki stosuje się do mycia włosów, jako środek zapobiegający ich wypadaniu.

Z liści otrzymuje się barwnik, który z siarczanem żelaza barwi rożne tkaniny na czarno.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Biegunka, Grypa, Kwiaty, Reumatyzm, Surowiec zielarski, W. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.