Zimowit jesienny – Colchicum autumnale L.

Zimowit jesienny – Colchicum autumnale L.

Bylina z jajowatą bulwą, z której wyrasta pęczek korzeni przybyszowych. W Polsce występuje tylko na południu (Roztocze, Wyżyna Małopolska, Śląsk i Pogórze Karpat), na wilgotnych łąkach i w zaroślach. Na ogół rośnie całymi płatami lub łanami. Niekiedy uprawiany w ogrodzie dla pięknych kwiatów. W Anglii, Grecji i Niemczech uprawiany jako roślina lecznicza.

Surowcem oficjalnym są bulwy (Bulbus Colchici) oraz nasiona (Semen Colchici), niekiedy kwiaty (Flos Colchici). Nasiona i bulwy zbiera się wiosną. Zimowit jest rośliną chronioną.

W medycynie ludowej wywar z bulw i kwiatów stosuję się przeciw robakom jelitowym u dzieci. Podobne zastosowanie ma on w weterynarii. W medycynie używa się gotowych preparatów kolchicynowych otrzymywanych z zimowitu, jako środków przeciwbólowych w podagrze. Maść z kolcicyną stosuje się przy nowotworach skóry. Przy niektórych schorzeniach nowotworowych podaje się doustnie tabletki kolchicynowe.

Zimowit jest rośliną trującą dla koni i krów. Siano zawierające liście zimowitu przez wiele lat zachowuje truciznę. Niewrażliwe na nią są tylko owce i kozy. Jednakże trucizna przechodzi do mleka i może spowodować zatrucie ludzi. Liście mogą być używane do barwienia pisanek na żółto. Duże znaczenie ma kolchicyna jako środek chemiczny wywołujący poliploidyzację roślin. Kolchicynowanie nasion i młodych siewek Jest ważnym zabiegiem stosowanym w genetyce doświadczalnej i hodowli roślin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Bulwa, Nasiona, Surowiec zielarski, Z. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.