Żyworódka pierzasta – Bryophyllum pinnatum (Lam.) Oken.

Żyworódka pierzasta – Bryophyllum pinnatum (Lam.) Oken. (briofilum pierzasta, płodnolist kielichowy, płodnolist pierzasty).
Znana bylina doniczkowa, dorastająca do 120 cm, o łodydze wzniesionej, mięsistych, owalno-sercowatych liściach pierzasto-wcinanych. Na brzegu starszych liści wyrastają liczne rozmnóżki – miniaturowe roślinki potomne, która w zatknięciu z glebą szybko zakorzeniają się. Kwiaty zielonkawo-białe purpurowo nabiegłe, rurkowate, zwisające, zebrane w wierzchołkowy kwiatostan. Owocem jest mieszek. Pochodzi z obszarów tropikalnych.

Surowcem leczniczym jest sok – Succus Calanchoes. Zawiera flawonoidy, katechiny, witaminę C, makro i mikroelementy (glin, żelazo, magnez, potas, krzem, mangan i miedź).

Sok żyworódki, podobnie jak preparaty z aloesu, jest stymulatorem biogennym. Wykazują działanie bakteriobójcza i pobudza regenerację uszkodzonych tkanek. Dzięki tym właściwościom znajduje zastosowanie przy leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń, odleżyn i wrzodów. Używany jest także do leczenia i zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, oraz paradentozy. Maść stosowana jest w chirurgii przy przeszczepach skórnych oraz przy powikłaniach pooperacyjnych. Może być użyta przy owrzodzeniu podudzi oraz wrzodach na węzłach chłonnych, a także w leczeniu nadżerek i innych schorzeń ginekologicznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alfabetyczny spis roślin, Sok, Surowiec zielarski, Z. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.