Krajowy System Faktur. Więcej szczegółów na flobo.io.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie właściciele firm na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Czym jest faktura ustrukturyzowana?
Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie niewiele powie osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, natomiast dla odpowiedniego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest w pełni klarowny. Fakt, że faktury mają jednolity format prowadzi do tego, że niezależnie od tego które aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to istotny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie wyklucza ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez 10 lat), wcześniej dostaną zwrot podatku VAT i są zwolnieni z konieczności przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego i VAT. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, jednak trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]