Na flobo.io odnajdziesz więcej informacji o metodzie kasowej.
Przedsiębiorcy na ogół rozliczają się z urzędem skarbowym za pomocą metody memoriałowej, wedle której zobowiązanie zapłaty podatku VAT pojawia się w chwili wystawienia faktury za sprzedaż towaru albo usług. W tej sytuacji fiskus nie wnika czy na rachunku płatnika VAT pojawiła się zapłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku VAT zachodzi dopiero po otrzymaniu od kontrahenta opłaty.
Z metody kasowej może korzystać większość rodzimych przedsiębiorców
Brak wniesienia opłat w terminie nie jest rzadkością. Przedsiębiorcy często znajdują się w sytuacji, kiedy są zmuszeni co jakiś czas przypominać kontrahentowi o zapłacie za wykonane usługi czy też sprzedane produkty. Jeśli to zdarza się nagminnie, nawet świetnie działająca firma może liczyć się z utratą płynności finansowej, nie opłacić przysługujących podatków na czas i ostatecznie narazić się na bolesne grzywny nałożone przez urząd skarbowy. Na szczęście mali przedsiębiorcy, czyli podmioty których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym zamknął się łącznie z podatkiem w kwocie dwóch milionów euro, mogą skorzystać z metody kasowej odkładając w ten sposób termin rozliczenia się z podatku do momentu otrzymania zapłaty od kontrahenta. Mając na względzie wspomniany wcześniej limit z metody kasowej może skorzystać większość krajowych przedsiębiorców, jednakże muszą oni pamiętać, że korzystanie z tej formy rozliczenia działa też w drugą stronę. Jeżeli zatem sami mają trudność z dotrzymaniem terminów opłat, nie będą mogli potrącić podatku VAT z faktury zakupowej do czasu aż nie uiszczą danej należności. O chęci przejścia na metodę kasową należy zawiadomić urząd skarbowy poprzez złożenie druku VAT-R. Niezbędne jest też przejście na rozliczenie podatku VAT w systemie kwartalnym oraz obowiązkowe sygnowanie każdej wydanej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.
Z jakiego powodu księgowi nie polecają firmom metody kasowej?
Biura rachunkowe często odwodzą niewielkie biznesy od rozliczania metodą kasową podatku VAT. Najczęściej powodem tego jest po prostu kwestia codziennego kontrolowania wpływających należności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa wymaga bowiem stałego ich pilnowania, żeby nie przegapić terminu uiszczenia podatku VAT. W przypadku firm, które wysyłają każdego miesiąca do kilkunastu faktur nie powinno być z tym problemu. Lecz już przy kilkudziesięciu fakturach pilnowanie przelewów pojawiających się na koncie firmowym może pochłaniać nawet dwie-trzy godziny dziennie. Dla takich podmiotów zalecanym rozwiązaniem, które gwarantuje zaoszczędzenie czasu i minimalizację ryzyka błędów przy księgowaniu, jest użycie oprogramowania służącego do automatycznej obsługi należności, jakim jest Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]