System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących systemu bankowego SWIFT? Zajrzyj na flobo.io

Mimo, że właściwie systematycznie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja świata na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów wydajnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający współcześnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce korzysta się także z systemów: SEPA, SORBNET i Elixir.Na świecie funkcjonują również różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: