Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Książki kryminalne znajdziesz na https://bit.ly/3o2dqNB.

Nie da się ukryć, iż ogromna grupa miłośników książek jest zaintrygowana koszmarnymi opowiadaniami. Niektórzy wolą opowieści z pogranicza gore, drudzy uwielbiają zagłębiać się w dalekie kąciki skomplikowanych umysłów seryjnych morderców czy brutalnych kryminalistów. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji opowiadających odbiorcom prawdziwe oraz fikcyjne historie, nadal jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia jest literatura kryminalna.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu pragniemy odczuwać strach?

Pasjonat powieści kryminalnych oraz thrillerów bez zastanowienia odpowie, iż chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając albo czytając horrory chcemy na chwilę pozwolić ponieść się intensywnemu uczuciu niepokoju, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Brak w dzisiejszych czasach dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to zwykle pracą, problemami zdrowotnymi albo niestabilnością finansową. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. To dlatego baśnie braci Grimm i Andersena mają z reguły tak straszny i makabryczny wydźwięk – w ten sposób bajki te ujawniały dzieciom zagrożenia otaczającego ich świata, uświadamiając je jednocześnie, iż dobro nie zawsze wygrywa.

Książki thrillery – ciekawsze niż podcast

XXI wiek to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, o ile znajdą na nią kilka godzin, szukają serialu limitowanego lub filmu na wieczór, którego obejrzenie potrwa maksymalnie parę godzin. Entuzjaści klimatycznych kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na rozmaitych platformach VOD. Co wymaga podkreślenia, często te seriale i filmy bazują one na popularnych książkach, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie przynosi podobnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść kryminalną lub horror, konsumuje się odmiennie niż serial fabularny – dłużej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każda deskrypcja, dialog bądź bohater (a również postać z drugiego planu) wpływa na kształtowanie nastroju snutej historii. Napięcie wywoływany jest u odbiorcy zazwyczaj stopniowo, ale umożliwia to dokładniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli więc masz chwilę i lubisz czytać, pozwól sobie napędzić strachu thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Post Author: