Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Co wybrać do jazdy konnej – kask czy toczek jeździecki?

Jeśli szukasz kasków do jazdy konnej, kliknij tu.

Jeździectwo jest jedną z tych dziedzin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest dość duże. A te, przez znaczną wysokość i prędkość, bywają naprawdę groźne. Na urazy narażona jest przede wszystkim głowa dżokeja, która obligatoryjnie musi być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa dostępne są dwa typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Toczek czy kask do jazdy konnej? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie gwarantuje jednakże tak solidnej ochrony jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, używany przez wyczynowców, który posiada atesty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najistotniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask musi posiadać odpowiednie certyfikaty, a także umożliwiać regulację rozmiaru bądź być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku warto dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask jeździecki nie należy też iść na kompromis. Dlatego, jeśli w naszej miejscowości nie dostaniemy pasującego nam modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Post Author: