Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Znajdź obrączki Kraków.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy nowożeńców do końca życia, a oznaką ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki – nie zawsze na prawej dłoni

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednak, iż mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później. I chociaż wcześniej bywały przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyjeżdżali na wojnę, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak na przykład na Słowenii, w Meksyku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy na Słowacji, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie wedle niegdysiejszych przesądów biegnie “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, jednak zwyczaj rekomenduje, iż kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – niegdyś z żelaza, obecnie ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej stonowanym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z przeróżnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) reprezentujące moc uczucia. Obecnie do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, są one również często zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też znaczący dla małżonków cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Post Author: