obuwie ochronne

Jakie buty ochronne dla pracowników wybrać?

Można sądzić, iż podczas pracy na budowie, w fabryce produkującej żywność bądź na linii produkcyjnej, najważniejsza jest osłona dłoni – w końcu to one są w największym stopniu zagrożone uszkodzeniem, ponieważ są podstawowym narzędziem pracy. Jednak równie ochrona stóp, w związku z tym w licznych sektorach przemysłu obligatoryjne jest wyposażenie pracowników odpowiedniego obuwia ochronnego.

Przed którymi czynnikami osłaniają pracowników buty ochronne?

Charakter przeróżnych zawodów sprawia, iż jednostki, które się nimi zajmują, na co dzień narażone są na poważne skaleczenia nóg i stóp. Niebezpieczne wypadki zdarzają się także w wytwórniach, w których warunki pełnienia pracy są stosunkowo bezpieczne, zatem nie należy zaniedbywać nakazu odpowiedniej ochrony ciała zatrudnionych. W zależności od swoich specyficznych właściwości buty ochronne osłaniają przed czynnikami termicznymi, atmosferycznymi, mechanicznymi, chemicznymi lub biologicznymi. Na rynku dostępne jest również obuwie ochronne osłaniające przed możliwym porażeniem prądem elektrycznym, antystatyczne oraz elektrostatyczne. Tak samo obuwie ochronne, jak i robocze, aby zasłużyć na to określenie, powinno być zgodne z określonymi atestami oraz normami. Definiując kategoria obuwia ochronnego, które będzie potrzebne do bezpiecznego wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku, pracodawca powinien wcześniej przeanalizować nie tylko te już występujące, lecz również wszystkie możliwe zagrożenia z nim powiązane, a później znaleźć buty, które zredukują prawdopodobieństwo ciężkiego skaleczenia stopy w każdym z tych wypadków.

O czym świadczą oznaczenia widniejące na poszczególnych typach obuwia ochronnego?

Buty ochronne dzielimy na trzy główne kategorie:
1. obuwie zawodowe (symbol “O”, norma PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska, które chronią stopę w stopniu umiarkowanym);
2. obuwie ochronne (symbol “P”, spełniające normę PN-EN ISO 20346, są to buty z podnoskiem, które zabezpieczają palce kończyny przed ciosem z siłą do 100 J);
3. obuwie bezpieczne (oznaczone symbolem “S”, spełniające normę PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiem, które dobrze zabezpieczają palce stopy nawet w razie uderzenia z siłą 200 J).

Jakie jeszcze znaki widnieją na butach ochronnych i co one określają? Przykładowo:
– litery SRC – oznaczają odporność na poślizg na podłożu stalowym, a także ceramicznym;
– litery CI – to izolacja od zimna;
– litera A – znajduje się na obuwiu elektrostatycznym;
– litery WR – to osłona przed wilgocią
a to ledwie niektóre przykłady.

W asortymencie Global Food Hygiene, który jest polskim producentem obuwia ochronnego, znajduje się obuwie zawodowe oraz bezpieczne zarówno ochraniające jedynie stopę (m.in. wysokie i niskie trzewiki w opcji bez i z podnoskiem kompozytowym albo klapki piankowe, zapewniające odpowiedni przepływ powietrza), jak i kalosze z PCV, z gumy oraz piankowe, osłaniające nogę do wysokości kolana.

Dane kontaktowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]

Post Author: