Szukasz hobby? Może zainteresują cię banknoty kolekcjonerskie

Szukasz hobby? Może zainteresują cię banknoty kolekcjonerskie

Więcej szczegółów o banknotach polskich kolekcjonerskich.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, jedną z pierwszych myśli obok zbierania pocztówek i znaczków jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi interesują się kolekcjonerzy. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych notgeldów.

Banknoty – mają walory artystyczne oraz historyczne

Mało kto wie, że pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się nie na terenie Europy, lecz w Chinach. Początkowa ich wersja, bliska w swojej funkcji najbardziej do teraźniejszych weksli, pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj uformowały się natomiast między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla kupców, ponieważ zwalniały ich od konieczności przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym ciężarem w formie monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowych środkach pieniężnych z opowieści słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z czasem tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest usuwana na boczny tor przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, ponieważ nie tylko posiadają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od stuleci bowiem imponują drobiazgowym wzornictwem.

Polskie banknoty kolekcjonerskie – motywy i zabezpieczenia

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak kolekcjonerzy monet, zbierają głównie banknoty obiegowe z rozmaitych stron świata. Są one stosunkowo łatwo osiągalne, aczkolwiek ich cena zdarza się znaczna – wszystko w zależności od ich kondycji i roku druku. Osobnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w niedużym nakładzie, zazwyczaj w celu upamiętnienia historycznych wydarzeń bądź wybitnych osobistości z kręgu polityki, nauki i kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (nominał 50 zł) czy 600. rocznicę urodzin Jana Długosza nominał 20 zł). Ciekawostką jest, iż poza olśniewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie posiadają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, elementy wypukłe dla osób niewidomych i znaki widoczne pod ultrafioletem.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Post Author: