motoreduktory

Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Motoreduktory to po prostu nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak działają motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory kupisz bez przeszkód z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają skuteczniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych zastosowaniach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze pojawia się pewna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak hamulce albo sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które można bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na czasochłonne obliczenia i testy pojedynczych kompletów części. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego lub krótkiego okresu pracy, a także do lekkich, średnich bądź znacznych obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię wielostopniową, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (BLDC, AC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak mieszadła, podnośniki, linie bagażowe na lotniskach albo schody ruchome. Ogromne zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, iż ilość możliwych kombinacji, które współcześnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Post Author: