Ocieplenie ścian zewnętrznych

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Termomodernizacja obiektu, której kluczowym elementem jest ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, to inwestycja pozwalająca zmniejszyć koszty eksploatacji domu o 50%, a w niektórych przypadkach również zadbać o czystość powietrza. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Izolacja ścian zewnętrznych – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Planując zaizolowanie ścian zewnętrznych, należy dokładnie zaplanować całą inwestycję. Jednym z najważniejszych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę na tym etapie, jest wybór odpowiedniego materiału. Obecnie do przeprowadzenia termomodernizacji wykorzystuje się przede wszystkim:

  • styropian fasadowy: najczęściej używany materiał ociepleniowy. Jest lekki, łatwy w obróbce, odporny na wilgoć i wydajny (współczynnik lambda na poziomie 0,035-0,045 W/m2). Niestety ma też wady – wyższą niż w przypadku wełny palność oraz małą paroprzepuszczalność;
  • styropian grafitowy o specyfice zbliżonej do zwykłego styropianu. Dzięki dodatkowi neoporu jego współczynnik lambda jest jeszcze niższy – 0,031-0,033 W/m2;
  • wełna mineralna: ma podobny współczynnik ciepła do styropianu grafitowego, a ponadto cechuje się lepszą paroprzepuszczalnością i mniejszą palnością. Jest jednak cięższa i droższa niż styropian, a jej montaż będzie bardziej skomplikowany – wymaga bowiem kołkowania. Ta ostatnia wada nie dotyczy wełnianych płyt lamelowych, których montaż jest równie prosty, co w przypadku styropianu.

Izolacja termiczna ścian zewnętrznych – kiedy przeprowadzić inwestycję?

Izolację termiczną ścian zewnętrznych można wykonać zarówno na etapie budowy, jak i w już istniejącym domu. W pierwszym przypadku najlepszy czas to okres między zdjęciem szalunków a wykończeniem elewacji. W drugim, ze względu na konieczność przeprowadzenia tzw. prac mokrych, optymalnym rozwiązaniem będzie zaplanowanie inwestycji na sezon letni.

Ocieplenie ścian od zewnątrz. Na jakie koszty należy się przygotować?

Wartość inwestycji jest uzależniona od różnych czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście rodzaj materiału użytego do ocieplenia ścian od zewnątrz. Wybierając zwykły, biały styropian fasadowy, musimy przyjąć, że metr kwadratowy ocieplonej ściany pochłonie 95 do 100 złotych (z czego ok. 50 złotych to koszt zakupu samego materiału). W przypadku styropianu grafitowego wydatki wzrosną do 165-245 zł/m2.

Termomodernizacja z użyciem wełny mineralnej kosztować będzie ok. 149-232 zł/m2. Stawiając na płyty lamelowe zyskamy co prawda łatwiejszy i szybszy montaż, ale podniesiemy koszt inwestycji do 170-250 zł/m2. Wszystkie ceny są oczywiście szacunkowe i dotyczą warstwy o grubości 10 centymetrów.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/ocieplenie-scian-zewnetrznych/

Post Author: