Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Jeśli szukasz okien skrzynkowych drewnianych, kliknij tutaj.

Okna skrzynkowe kojarzymy w szczególności z wiekowymi obiektami. Często zauważyć je można w zabytkowych kamienicach, wiejskich chałupach lub pałacach. Dziś są one wytwarzane zwłaszcza z przeznaczeniem do montażu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez urzędników. Należy przy okazji zauważyć, iż z uwagi na ich względy wizualne coraz chętniej montowane są również we współczesnych budynkach. Tym bardziej, że obecne modele są równie funkcjonalne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często dzielone są na cztery części – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane oddzielnie i niegdyś były wykorzystywane do wietrzenia wnętrz. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w budynkach wzniesionych przed laty – chociażby domach z czerwonej cegły.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, powinny być zrobione z właściwego materiału. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę lub dąb, jednak ostatnimi czasy ich producenci stosują także gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti okazują się wszak dużo bardziej wytrzymałe na wpływ wody, wiatru i skrajnych upałów.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Post Author: