Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Badania psychotechniczne Bielsko Biała - dalsze informacje o tych usługach.

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji zgodnie z przepisami muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, percepcja szybkości, podzielność koncentracji i dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: