Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Na www.testybielsko.pl zamówisz badania psychologiczne Bielsko Biała.

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, nierzadko bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie ma czego się bać. Komplet badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów badających inteligencję i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują między innymi intro- oraz ekstrawersję, neurotyzm i psychotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, wirometr, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D i D+E. Przejść muszą je także osoby, które pragną wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Warto dodać, że poddać muszą się im też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy poddać się im tylko raz.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: