Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Jeśli chcesz zlecić badania psychotechniczne Kęty, zajrzyj na www.bielskobadania.pl.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – kto najczęściej podchodzi do testów?

Testom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań przystępują też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch części. Na początku kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Post Author: