Ważne badania psychologiczne operatorów

Ważne badania psychologiczne operatorów

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ zlecisz badania operatorów Bielsko Biała.

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek ten przepisy nakładają również na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Prawo szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu wykonywanie tego rodzaju kontroli jest niezbędne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji i zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, używana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Standardowo są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: